מיבנים

מומחית לטיפולי מבנים לשיניים

טיפולי מבנים לשיניים הם טיפולים שנועדו לשיניים שעברו טיפול שורש. שיניים כאלה, למרות שהן עשויות להיראות שלמות כלפי חוץ, למעשה ריקות מתוכן (משום שבמסגרת טיפול שורש הוסר חומר שן רב, לרבות רקמות שניזוקו והשורש עצמו). עם השנים, שיניים כאלה מאבדות חיוניות ועלולות להישבר בקלות – אלא אם מותקן בהן מבנה שמסייע לייצב אותן, כשלב הכנה להתקנת כתר.

למה צריך מבנה לשן?

ראוי לציין שלא כל שן שעברה טיפול שורש זקוקה למבנה, והדבר תלוי בשיקול דעת של רופאת השיניים. לעיתים אין בו צורך, אבל אם כן – שימוש במבנה לשן יכול לשקם באופן ממשי שן שנפגעה כתוצאה מטיפול שורש, ולהחזיר אותה לתפקוד רגיל על אף שהיא כבר לא מקבלת אספקת דם.

המבנה לבדו לא מספיק, אלא פשוט נועד לתמוך במה שנותר מן השן בזמן שאורך עד לביצוע טיפול משקם כמו התקנת כתר. בלעדיו, השן עלולה כאמור להישבר בקלות, לעיתים אף תוך כדי סגירה פשוטה של הלסת – ובמקרה כזה יתכן שיהיה צורך בביצוע עקירה ו/או שתל דנטלי.

מבנה מיידי לעומת מבנה יצוק

מבנה לשן הוא בעצם שחזור של החומר שנמצא בתוך השן, שהוצא ממנה בתהליך טיפול השורש. בין היתר המבנה כולל יתד שנכנסת אל תעלות השן (במקום בו היה השורש) וכותרת שעליה יונח בהמשך הכתר.

באופן כללי נהוג להבחין בין שני סוגי מבנים לשיניים:

מבנה מיידי

זהו מבנה לשיניים שמבוצע במרפאת השיניים עצמה, ישירות על השן. יש מבנים מיידיים שמיוצרים מראש בגדלים שונים ומתאימים לכל מיני סוגי שיניים. יש מבנים מיידיים בצורות כמו גליל או קונוס, יש כאלה שעשויים ממתכת, פחמן או זכוכית – והרעיון הוא להתאים את המבנה המדובר לשן המטופלת.

מבנה יצוק

לעומת המבנה המוכן מראש, מבנה יצוק מיוצר בהתאמה לשן הספציפית שבה הוא נדרש. כלומר, במקום לקחת מבנה מוכן ולהתאים אותו לשן, המבנה מיוצר במעבדה באופן שיתאים במדויק למידות השן עצמה. בדרך כלל נעשה שימוש בסוג כזה של מבנה לשיניים כאשר לא נותרה כמות רבה של חומר שן בריא בשן.

ממה עשוי מבנה לשיניים?

מבנים לשיניים יכולים להיות עשויים ממספר חומרי גלם שונים, ביניהם סוגים מסוימים של זהב, כרום-ניקל או פייבר פוסט – מבנה שעשוי מסיבים טבולים בסוג של שרף. באופן מסורתי נהוג היה להשתמש במבנים מזהב, חומר גלם שקל לעבד ולהתאים למידות המדויקות של השן – אבל רבים מעדיפים כיום להשתמש במבנה מחומר גלם אחר.