סתימות

סתימות בשיניים בירושלים

"סתימה" היא השם המוכר יותר של טיפול לשחזור שן, בעיקר כזו שנפגעה מעששת. סתימות נפוצות בעיקר בקרב ילדים ונוער, אבל עשויות להופיע גם בגילאים מבוגרים יותר. גם אצל ד"ר סטלה הייזלר – מרפאת שיניים בירושלים, ניתן לעשות סתימות ולצאת עם חיוך.

מהי סתימה בשן?

כידוע, המחלה העיקרית של השיניים היא העששת – הנגרמת כתוצאה מחומציות של חיידקים שמצטברים על פני השן ומסביבה. כתוצאה מהעששת, חומר השן מתחיל להירקב אט-אט, עד שנוצרים "חורים" בשן. במקרה כזה נהוג לבצע סתימה כדי לשחזר את השן.

סוגי סתימות וחומרי סתימות

חומר הסתימה העיקרי בו השתמשו עד לפני מספר שנים הוא אמלגם – תערובת של מספר מתכות שצבעה אפור. אמלגם הוא חומר חזק מאוד, עמיד לאורך שנים, ועלותו זולה למדי. עם זאת, יש לו גם שני חסרונות בולטים: האחד הוא צבעו האפור, שעשוי לבלוט מאוד על רקע הגוון הלבנבן-צהבהב של השיניים; והשני הוא העובדה שאמלגם מכיל בין היתר כספית שהיא חומר רעיל.

אצלנו, במרפאה של ד"ר הייזלר, כבר לא משתמשים באמלגם. אנחנו מבצעים סתימות לבנות בעזרת בחומר סתימה שצבעו לבן והוא לא מכיל כספית. חומר זה אמנם יקר יותר, אבל כמעט ולא ניתן להבחין בשן שטופלה באמצעותו. עד כדי כך הוא דומה לצבע השן המקורי.

איך עושים סתימה בשן?

לפני שמכניסים את חומר הסתימה אל תוך חלל השן יש צורך לנקות אותו משאריות העששת. לשם כך רופאת השיניים משתמשת במקדחה ובכלים ידניים, עד להסרה מלאה של כל שאריות העששת מן המקום, וזאת תוך שימוש במכשיר ששואב רוק על מנת לשמור על האזור המטופל נקי ככל האפשר מרוק או לכלוך אחר.

בשלב הבא מוכנס חומר הסתימה אל תוך חלל השן. יתכן שיהיה צורך בהכנה מוקדמת על מנת להדביק את חומר הסתימה אל קירות השן, כמו שיוף נוסף של קירות השן או הוספת חומר אחר. אמלגם, למשל, אותו חומר שכבר לא נמצא בשימוש במרפאתנו, לא נדבק לשן והצריך הרחבה כדי ליצור אחיזה מכנית. קומפוזיט, לעומת זאת, מתקשר באופן כימי לשן ולכן בדרך כלל אין צורך בהרחבה נוספת.

השלב הבא הוא שלב ההתקשות והעיצוב: שימוש באור ייעודי מאיץ את התקשות חומר הסתימה, ובמקביל מבצעת רופאת השיניים מעין עיצוב סופי וליטוש של הסתימה כך שתתקבל צורת שן טבעית, מבלי שחומר הסתימה יפריע לחלקים אחרים בחלל הפה. כל התהליך כולו מבוצע תחת הרדמה מקומית.

אחרי הסתימה

חשוב לציין שגם שן שעברה סתימה היא שן שחשופה לאותם סיכונים כמו כל חלל הפה, דהיינו הצטברות של חיידקים, שאריות מזון, לכלוך וכן הלאה. לכן יש להמשיך ולהקפיד על צחצוח שיניים כראוי ולשמור על היגיינת הפה.

אמנם חומר הסתימה עצמו עמיד מאוד ויכול להחזיק מעמד למשך שנים, אבל השן שמתחתיו ומסביבו עדיין יכולה לסבול מעששת. אם חלילה יווצרו חורים באותה שן, לעיתים לא יהיה מנוס מהוצאת הסתימה הקיימת, טיפול בבעיה החדשה שנוצרה מתחתיה – ואז החלפת הסתימה הקיימת בסתימה חדשה.